Üyelik Girişi
KATEGORİ */* BÖLÜM
ÇİĞDEMLİ DERNEK HESAP NO.

ÇİĞDEMLİ DERNEĞİ FACEBOOK

SUNGUR SIGORTA SORGUN

 SUNGUR SIGORTA SORGUN

 

  FATIH SUNGUR

 0354 415 06 61

GSM:0505 737 82 84

 Ptt Cad.No:17/ A SORGUN

SUSEK EMLAK / İNŞAAT

SUSEK EMLAK / İNŞAAT

ÇİMPA

ÇİĞDEMLİ'LİLERİN SORGUNDAKİ ADRESİ

ÇİMPA VESTEL BEYAZ EŞYA YETKİLİ BAYİ SORGUN

YETKİLİ:

Naci EKİNCİ 03544150641

Bahçeli Evler Mah. Yeni Belediye Cad. No:11/B sorgun / yozgat

ÖZBULUTLAR

Özbulutlar A.Ş.

REKLAM ALANI

REKLAM

T.F.Federasyonu Spor Toto Süper Lig

İŞKUR

SORGUN HABER

KURAN OKUMAYI ÖĞRENİYORUM
BOZOK ÜNİVERSİTESİ
İŞ ARAYANLAR

Hakkımızda

Çiğdemli Kasabası

 

 

ÇİĞDEMLİ KASABASI NIN TARİHÇESİ      

 

Kasabanın önceki ismi Sorgun Köyüdür.1928 yılında Bozok Mebusu Süleyman Sırıır İçöz ün teklifiyle Bozok sancağının ismi Yozgat, ilçe yapılan Büyükköhne nin adı Sorgun yapılmıştır. Kasabamız ise Sorgun Köyü olarak anılmıştır. Köyümüze 1972 yılında belediye teşkilatı kurulunca aynı ilde aynı adla birden fazla belediye olamıyacağı için başka bir ad alması gerekmiştir.  Köyümüzde Çiğdemli diye anılan bir mevkiinin bulunması ve çiğdem bitkisinin bol ye­tişmesinden dolayı  kasabaya "Çiğdemli" adının verilmesi uygun görülmüştür. Çok eskilerde  kervan yolu kasabamızdan geçermiş. Akdağ-Söğütlü'den gelen deve kervanı bu köyde konaklarmış. Kasabanın en eski tarihi binası "Camii Kebir" dir. Camii girişinde bulunan mermer ki­tabedeki yazılı olan bilgilere göre bu camii  Bozok Sancağ'ndan İsa Bey tarafından yaptırılmıştır. Mimarı Çer­kez Ahmet Bey'dir. Rumi 1167 (M. 1751)  tarihinde Sorgun'lu Hacı Mahmut adlı bir zat tarafından tamir ettirilmiştir. Tamiratı (M. 1751) tarihinde yapıldığına göre yer­leşim tarihi daha da eskilere da­yanmaktadır 

 

Sorgun ilçesinin kuzey­doğusunda, Kayseri-Samsun, Sorgun-Kadışehri yolu üzerinde kurulmuş bir kasabadır.Kasabanın ortasından" Büyük öz" deresi geç­mektedir. Yeri düz, geniş ve yeşil bir alana sahiptir. İçinde bulunan kavak ve söğüt ağaçları kasabaya ayrı bir gü­zellik kazandırmaktadır. İlçeye yakın ve yol üzerinde olması kısa zamanda büyümesini ve gelişmesini sağlamıştır. 

 

 Eğitim-Öğretim

 

 KÖHNE MEDRESESİ

“Sorgun İlçesine 9 km. uzaklıkta bulunan Çiğdemli Kasabasında bulunan medersenin 1898 Maarif Salnamesi’inden adı ile 100 öğencisinin öğretim gördüğünü öğreniyoruz.

Mederese hakkında daha başka bilgiye sahip değiliz.”

 

Kaynak: Osmanlı Devleti ve Bozok Sancağı  sayfa: 400

S .Burhanettin KAPUSUZOĞLU

 

Camii Kebir yanında 1928 yılına kadar Osmanlıca eğitim yapıldı.1931 yılına kadar yeni Türkçeyle eğitime devam edildi.Şimdiki okulun yanında 1940 yılına kadar 3 sınıflı öğrenim ya­pıldı. 1940 yılında deprem nedeniyle mevcut ilkokul yıkıldı. 1950 ve sonrası Zöftere'nin Osman'ın köy odasında öğrenime devam edildi. 3 derslikli ilkokul 1952 yılında ya­pıldı ve köye enstitü mezunu öğretmen atanarak öğrenim süresi 5 yıla çıkarıldı. Daha öncesinden Köyde eğitmen olarak görev yapan Ziya Coşkunyürek yeni okulda da görevine devam etti 40 yıla yakın eğitmenlikten sonra emekli oldu ve 1992 'de vefat etti. 1991 yılında eskiyen ve ihtiyaca cevap veremez duruma gelen okul binası  yıkılarak Devlet-millet iş­birliği ile 6 derslikli yeni bir ilkokul binası yapıldı. Yine aynı yıl Karşıyaka Mahallesine Yunus Emre İlkokulu adında 6 derslikli ikinci bir ilkokul binası yapıldı. Çiğdemli ortaokulu 1975 yılında Belediye'ye ait binada öğrenime baş­lamıştı. 1989 yılında devlet-millet işbirliği ile yapılan lise binasında Çiğdemli Çok Proğramlı Li­sesi adıyla birleştirilerek 1989-90 öğ­retim yılında lise öğ­renimine başlanmıştır. 

 

  

Camii Kebir tarihi: 

Camii girişinde bulunan mermer ki­tabedeki yazılı olan bilgilere göre bu camii şerif; Bozok Sancağ'ndan İsa Bey tarafından yaptırılmıştır. Mimarı Çer­kez Ahmet Bey'dir. Rumi 1167 (M. 1751 tarihinde Sorgun'lu Hacı Mahmut adlı bir zat tarafından tamir ettirilmiştir. 4 ayak üzerinde tek büyük kubbe olarak inşa edilen camiinin 1987 yılında ön tarafına 3 kubbe ilâvesi yapılmıştır. Camii avlusundaki su ise, 1982 yı­lında Belediye Başkanlığı yapan Yalçın Biçer'in önderliği ve halkın yar­dımlarıyla getirilmiştir. İmam-evi halk tarafından 1973 yılında yapılmıştır. İkinci cami; Yeni Cami'dir. Karşıyaka mahallesinde olup, 1980 yılında, mi­naresi ise 1982'de yapılmıştır. Üçüncü cami Gülveren Mahallesinde 1993'te inşaatına başlanmış olup 1995'te hiz­mete girmiştir.

Çiğdemli kasabası 7 Mahalleden oluşmaktadır; Camii Kebir, Kale, Gülveren, Karşıyaka, Bürünören, Duralidayı ve İsmailhacılı mahalleleridir.

  

Bürünören köyü ,  Duralidayı köyü, İsmailhacılı köyüleri ; İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ 17. 08. 2005 TARİH VE 58603 SAYILI KARARIYLA ÇİĞDEMLİ BELEDİYESİ SINIRLARI İÇİNE MAHALLE OLARAK KATILMIŞTIR.

Bürünören Mahallesinde (köyü)  Tekke: Ağillas Tekkesi: Kafkaslardan gelendiği Söylenen Ak İlyas isminde zaat yatmaktadır.. Tekkenin Gerçekliği konusunda yaşanan Somut Örnekler vardır. Kerem ve İrbehem (İbrahim Afşar) Tekkede Gömü var düşüncesiyle tekkeyi kazmışlardır. Bunun neticesinde aynı gün Keremin rüyasına giren Ak İlyas "Kanatlarımı Kırdınız" demiş ve aynı gece Keremin bakkalı yanmıştır İrbehem de hastalığı bulmuştur. Şuan Hastalığı devam etmektedir.

Duralidayı Mahalleis (Köyün) adıyla anlatılan rivayette şudur : Horasan Erlerinden olan üç Pîr Ali Halil ve Bedir adlı zatlar Zileden Sorguna doğru gelirlerken Halil Baba Gevrek-Karalık köyleri arasında vefat eder Ali Baba ve Bedir Baba ise bu­günkü Duralidayıh Köyünün olduğu yere gelince gaipten bir ses Dur ya Ali diye seslenir Ali Baba köyün üstünde vefat eder Bedir Baba ise ilçedeki kap­lıcanın olduğu yerde vefat eder Ali Babanın türbesi Duralidayıh Köyünün yukarısındadır Etrafı taşlarla çevrilidi. Halk tarafından ziyaret edil­mektedir Köyün ismi de bu Durali Baba evliyasından gelmektedir. Köyün içinde ve güneyindeki tepede ayrı ayrı olmak üzere iki evliya daha vardır Bu iki evliyanında Durali Babanın kardeşlerinin türbesi olduğu rivayeti yaygındır Halk tarafından bu­ralar da ziyaret edilir

İsmailhacılı Mahallesi ( köyü): Sürü sahibi İsmail Ağa, Dedebağ mevkiinde yaylada yaşarmış. Köyün şimdiki olduğu yerde koyun ağılı var­mış. İsmail Ağa yazın yaylada, kışın ağılda kalırmış. İsmail Ağa, gün gelir ölür. Çocukları ağılın olduğu yere ge­lerek ev yaparlar. Köyün adı İsmail Ağa olarak söylenmiş. Ve isim zamanla de­ğişerek ismailhacılı olmuş. Tarihi ikiyüz yılı geçmez. Sonraki yıllarda İsmail Ağa'nın çocukları köyden göçüp git­mişler.

ÇİĞDEMLİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

BAŞKANI

WEB SAYFA SORUMLUSU

İBRAHİM EFE

 

Görevdeki MuhtarlarımızADI               : YUSUF
SOYADI        : ÜNSAL
MAHALLESİ  : KARŞIYAKAADI               : MEHMET
SOYADI        : TURHAN
MAHALLESİ  : KALEADI               : MAHMUT
SOYADI        : NAZLIGÜL
MAHALLESİ  : CAMİKEBİRADI               : ABDULLAH
SOYADI        : ÇELİK
MAHALLESİ  : GÜLVERENADI               :
SOYADI        :
MAHALLESİ  : İSMAİLHACILIADI               :
SOYADI        :
MAHALLESİ  : BURUNÖRENADI               :
SOYADI        :  
MAHALLESİ  : DURALİDAYILI

not: İSİMLERİ EKSİK OLANLARIN BİZE BİLDİRMELERİ HALİNDE  EKLEYEBİLİRİZ..
ÇİĞDEMLİYİ CANLI İZLE

VATAN -*-BAYRAK
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

"ÜNLÜ SUVARİLERİ HARP MEYDANLARINDA KAHRAMANCA DÖĞÜŞEN TÜRK YİĞİTLERİNİN,HARMAN OLDUĞU DİYAR!...BOZOK YAYLASININ ÇOCUKLARI VAROLUN."

EFESHOP

 Efeshop / Mehmet EFE

ÜÇ YILDIRIM HAZIR BETON

Üçyıldırım Beton Tuğla Kiremit Nakliye Harfiyat // Yozgat

Yetkili KişiH.Mahmut Yıldırım
Yetkilinin GöreviŞrt. Ortak
AdresSivas Yolu Üzeri Sorgun-Yozgat
Yozgat
Telefon0354 415 24 24
Faks0354 415 28 28
Sektörlerİnşaat ve Yapı Malzemeleri | Yapı Malzemeleri
EZAN VAKİTLERİ

İNGİLİZCE / TÜRKÇE SÖZLÜK
  
Türkçe - İnglizce / İngilizce - Türkçe Çeviri
Kelime:
         
ÇİĞDEMLİ KASABASI

 

 

İŞ VE ELAMAN ARAYANLAR

ELEMAN ALINACAK

GAZETE MANŞETLERİ

 GAZETE MANŞETLERİ

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam218
Toplam Ziyaret238526
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.60892.6193
Euro2.82722.8386
Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 15° 7°
Saat
Site Haritası
Takvim
Gök & Ser KIRTASİYE
BOYACI

Araçlar sıradan yere gitmemeli işte aradığınız yer ÇİĞDEMLİ BURUNÖREN MAHALLESİNDENDİR. Başka yerlere gitmeye gerek yok bizden içimizden biri.
Hem güvenilir hemde güzel ve kaliteli işçilikleri var.

BMW

araçlar sıradan yere gitmemeli işte aradığınız yer ÇİĞDEMLİ BURUNÖREN MAHALLESİNDENDİR. Başka yerlere gitmeye gerek yok bizden içimizden biri.
Hem güvenilir hemde güzel ve kaliteli işçilikleri var.

VOLKSWAGEN

Araçlar sıradan yere gitmemeli işte aradığınız yer ÇİĞDEMLİ BURUNÖREN MAHALLESİNDENDİR. Başka yerlere gitmeye gerek yok bizden içimizden biri.
Hem güvenilir hemde güzel ve kaliteli işçilikleri var.

çiğdemli reklam

Çiğdemli Dostlar, arkadaşların Ankarada Reklam, Tabele Afiş Vb. Plaket  işleriyle hizmetinizdedir.

K.Karabekir caddesi. özer han : 31/56 İSKİTLER/ANKARA

TEL:(0312)3419286      
  Ahmet Çelik  Gsm : 0530 932 80 92

www.cigdemlireklam.com